اختصاصی

  • وودی آلن در مصاحبه با الک بالدووین، تنها یک یا دو فیلم دیگر می سازم

    «وودی آلن» در مصاحبه زنده با «الک بالدوین» در اینستاگرام از برنامه‌هایش برای کارگردانی «یک یا دو فیلم دیگر» گفت. این فیلمساز هشتاد و شش ساله از سوی دیگر می‌گوید هیجان دیدن فیلم‌ها در سالن‌های سینما از بین رفته است. آلن بی‌آنکه جزئیاتی از پروژه جدیدش فاش کند می‌گوید از اواخر تابستان یا اوایل پاییز، یک فیلم دیگر در پاری...

گزارش اختصاصی آکادمی هنر از اولین نشست مطبوعاتی و رسانه‎ای هیات مدیره‎ی جدید خانه سینما

 

اولین نشست مطبوعاتی و رسانه‎ای هیات مدیره‎ی جدید ِ خانه‎ی سینما روز شنبه 11 دی‎ماه ساعت 10 صبح در خانه‎ی سینما ساختمان بهار برگزار شد. در این نشست فرهاد توحیدی (رییس هیات مدیره) ، امیر اثباتی (نایب رییس هیات مدیره) و ابراهیم مختاری (دبیر هیات مدیره)  به تشریح دیدگاه‎ها و برنامه‎های جامعه اصناف سینمای ایران پرداختند.

در ابتدای این جلسه که با حضور اهالی رسانه برگزار شد، توحیدی از آغاز به کار همزمان هیات مدیره‎ی جدیدِ خانه‎ی سینما و شورای عالی سینما اظهار خرسندی و بیان کرد: «نفس عمل تشکیل شورای عالی سینما با حضور آقای رییس جمهور در رأس آن عملِ مثبتی است. اما گمان می‎کنیم  در مورد جلسه ی اول می‎توانست خیلی مفیدتر باشد. همچنین وزن ترکیب‎های موجود در شورای عالی سینما از لحاظ آشنایی با برنامه های نظری سینما پایین است که باید کسانی که این مسایل را آسیب شناسی کرده‎اند شرکت می‎کردند.»

اثباتی نیز سینمای ایران را دارای مشکلات و افتان و خیزان‎هایی دانست که برای کمک به رفع آن از خبرنگاران در خواست کردند : « کمتر به مسائل حاشیه‎ای پرداخت شود و بیشترمسائل بنیادی مدِ نظر قرار گیرد .»

 

 

پس از این مقدمه‎ی کوتاه هیات مدیره به سوالات خبرنگاران حاضر در جلسه پاسخ دادند.ابتدا توحیدی در پاسخ به این سوال که چرا از خانه‎ی سینما فردی به شورای عالی سینما معرفی نشده است، اظهار داشت : « نه تنها فردی از خانه‎ی سینما دعوت نشد بلکه فردی هم از تشکیل این شورا خبر دار هم نشد. اگر به خانه ی سینما (عصاره‎ی سینمای ایران) تنها مکانی که برای سینما برنامه دارد، بی‎توجهی شود؛ در واقع از این توان ِ مدیریت ِ سینمایی گذر کرده است.»

 

 

 

 

ایشان در رابطه با کنسل شدن جلسه‎ی خانه‎ی سینما در روز  سه‎شنبه‎ی گذشته (7/9/89) با معاونت سینمایی  نیز اظهار داشت : «جلسه به روز  دوشنبه ( 13/9/89 ) 10 صبح موکول شده است» و همچنین  رویکرد  دوره‎ی  دوازدهم  خانه‎ی سینما را با معاونت سینمایی، یک رویکرد تعاملی و انتفادی اعلام کردند.

 

توحیدی برنامه‎های خانه ی سینما را  در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی برنامه‎های هیات مدیره‎ی جدید به شرح زیر اعلام کرد :

-         تدوین برنامه‎ی 2 سال آینده‎ی  خانه  سینما.

-         تقویت وساماندهی مالی خانه سینما.

-         کاهش هزینه های مصرفی.

-         تجدید نظر در اساس در آمدها.

-         دریافت حق عضویت سالانه از اعضا.

-         جذب حامیان مالی.

-         برنامه ریزی برای ترغیب تماشاگران جهت حضور در سینماها.

-         برنامه ریزی جهت ایجاد امنیت شغلی.

-         تامین منابع انسانی.

-         حمایت از نشر تجارب ملل در حوزه ی سینم .

-         شفاف سازی ِ توزیع و اکران فیلم.

-         پیگیری خرید تولیدات توسط صدا و سیما.

-         پیگیری حضورِ موثرِ اعضای خانه سینما  در مجامع تصمیم گیری ( شورای عالی سینما و ...)

-         پیگیری بیمه‎های تکمیلی .

-         تنظیم  آیین نامه‎ی  پیمان ِ جمعی ِ کار .

-         حضور 2 نماینده‎ی خانه سینما (کانون کارگردانان  و تهیه کنندگان) در جلسات صدور پروانه ساخت.

-         اصلاح  ساختار  جامعه   اصناف.

-         تغییر ساختار اساسنامه‎ی  خانه سینما.

-         تشکیل صنف  واحد تهیه کنندگان (در مدت 100 روز)

 

توحیدی  در رابطه با بودجه‎ی  خانه سینما نیز توضیح داد:

«امسال توافق نامه‎ای  جهت دریافت  بودجه  با ارشاد وجود ندارد، اما پیگیر عقد توافق نامه هستیم  و طبق قانون، سنت و عرف  این تکلیف با ارشاد است و ما نیز از  طریق معاونت سینمایی توافق نامه و  الباقی  بودجه پرداخت نشده را پیگیری می‎کنیم.

 

اثباتی نیز از راهکارهای عملی در رابطه  با بودجه را  اختصاص هزینه‎ی  بخشی از  فروش تولیدات  در       فعالیت‎های صنفی داست و این مساله را منطقی انگاشت که بخشی از فروش در فعالیت های صنفی ِ که متعلق به همین سینماست هزینه شود .

 

توحیدی همچنین آمار میزان بدهی‎های خانه سینما را بیش از 500 میلیون اعلام کرد که شامل هزینه‎های روزمره‎ی ستادی ، بخش عمده‎ای مربوط به بیمه‎های تکمیلی – که صندوق حمایت از حقوق هنرمندان، خانه سینما را مجبور به لغو قرارداد با نماینده‎ی بیمه و انعقاد قراردادی جدید با نماینده‎ای دیگر کرد که  80  میلیون خسارت لغو قرار داد به دوش خانه سینما گذاشت.

همچنین مبلغ 306 میلیون را پرداخت نشده از توافق نامه‎ی سال 88 اعلام و تنها از پرداخت 275 میلیون از 800 میلیون توافق نامه‎ی امسال  خبر داد.

پس از بودجه، مختاری ایرادات ساختاری تشکیلات صنفی را  اینگونه بیان کرد :

«    - ساختار وضعیتی دارد که برای تعیین هیات مدیره امکان لابی دارد.

-         تبدیل اعضای پایین دست به ماشین امضا.

-         صنف تهیه کنندگان همانطور که 20 صنف دیگر تولید هر کدام یک رای دارن، یک رای دارند. در صورتی که تهیه یکی از 4 قدم تولید فیلم،  نباید برابری  رای  با دیگر صنوف داشته باشد.»

 

که این ایرادات بعلاوه‎ی ایرادات موجود دیگر، در قدم اول به اصلاح ساختار تشکیلات صنفی منجرب می‎شود  و در قدم بعدی بحث اصلاح ساختار سینمای ایران  مطرح  می‎شود.

 

توحیدی در رابطه با عدم حضور آقای عسگرپور و دلیل عدم روبرو شدن ایشان با خبرنگاران را اختصاص نشست مطبوعاتی دیگری  مختص آقای عسگرپور اعلام کردند.

 

ایشان در پاسخ به بیان این سوال که: «در دوره‎ی جدید با توجه به اختلافات آقای عسگرپور و شمقدری  که ضررش به سینمای ایران می‎خورد ، چه تدبیری اندیشیده‎اید؟» بیان داشت: «آقای عسگرپور یکی از مدیران برجسته‎ی فرهنگی کشور است که از توان ِ بالایی برخوردارند  و از خبرنگاران  در خواست می‎کنم  اختلافات شخصی  بین ِ مدیر یک نهاد دولتی و یک نهاد مدنی را تقلیل ندهید که اختلافات ، اختلافات دیدگاهی  و قابل حل  است.»

 

توحیدی همچنین در مورد انتخاب مجدد آقای عسگرپور  در لابی اصناف پاسخ داد:

«لابی بین یک یا دو یا نهایتاً چند صنف اتفاق می‎افتد نه بین 25 صنف! پس انتخابشان با توجه به توان ِ مدیریت ایشان کاملاً  طبیعی بود و در صورت عدم انتخاب آقای عسگرپور، باید می‎پرسیدیم چرا ؟»

 

هیات مدیره در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با جریمه‎ی 4000تومانی آقای فرج ا... سلحشور بیان کردند:

«نفس ِ صدور ِ این حکم ِ قضایی مهم است  که  سبب می‎شود هر کسی بدون داشتن ِ مسئولیت  هر سخنی    را نگوید و اتهام زنی و اظهار نظر نکند  و نه 4000 تومان .»

 

ایشان در رابطه با جشن خانه سینما نیز بیان کردند که با توجه به میزان ِ هزینه‎ای که بتوانیم تامین کنیم به همان نسبت جشنی خواهیم گرفت.

 

هیات مدیره در پاسخ به آخرین سوال خبرنگاران مبنی بر موضع و اقدامات خانه سینما در رابطه با 2 حکمِ صادره برای کارگردانان سینمای ایران آقایان جعفر پناهی و محمد رسول اُف بیان کردند :

«ما همه از صدور چنین حکمی متأسفیم و  نامه‎ای  که به امضای  12 نفر از اعضای خانه سینما رسیده ارسال و تقاضای ملاقات حضوری با آیت الله لاریجانی، رییس قوه‎ی قضایی را داده‎ایم  .  در دیدار  با آقای محمد جواد لاریجانی رئیس انجمن حقوق بشر نیز ایشان قول مساعدت دادند. همچنین معاونت سینمایی نیز در دیدار با آقای احمدی نژاد  خواستار مساعدت ایشان شدند و آقای احمدی نژاد نیز قول‎هایی در این رابطه داده‎اند .

امیدواریم در دادگاه تجدید نظر،  این 2 سینماگر کشورمان بدون هیچ مشکلی به جمع ما برگردند.»

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: علیرضا ملک‎نیا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط