اختصاصی

  • پلنگ طلایی لوکارنو ۲۰۲۲ به فیلمی از برزیل رسید

    جشنواره فیلم لوکارنو ۲۰۲۲ با اهدای جایزه به برندگان این دوره به کار خود خاتمه داد. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر به نقل از ورایتی، «قانون ۳۴» از برزیل به عنوان برنده پلنگ طلایی لوکارنو ۲۰۲۲ انتخاب شد. جولیا مورات فیلمساز برزیلی با فیلم «قانون ۳۴» درباره دنیای سیاه یک دانشجوی زن حقوق و فریب قربانیان اجتماعی در مرکز س...

علی رفیعی: من خودم یک آقایوسف در خانه ام داشتم


به گزارش آکادمی هنر، نشست فیلم «آقا یوسف» به کارگردانی علی رفیعی در سالن سعدی برج میلاد با حضور علی رفیعی (کارگردان)، مهدی هاشمی، ستاره اسکندری، لیلا بلوکات، شاهرخ فروتنیان (بازیگران) و مرتضی متولی (تهیه کننده) برگزار شد.

آقا یوسف 

در این نشست، دکتر رفیعی درباره شکل گیری ایده اولیه این فیلم، گفت: من خودم یک آقایوسف در خانه ام داشتم که جرقه اولیه این فیلم شد و خیلی از وقایع و اتفاق ها را هم از دل حرف های او با خودم بیرون آوردم.

مهدی هاشمی درباره آشنایی و نحوه گزینش خود برای این نقش گفت: در زمانی که بسیار جوان بودم دکتر رفیعی تازه از پاریس بازگشته بودند و برای یکی از تاترهایشان من را برای نقش ناصرالدین شاه جوان انتخاب کردند. در همان زمان هم من از طرح و اجرا ها و بازی های مدرن وی نسبت به آن زمان شگفت زده می شدم. اکنون بعد از گذشت نزدیک به 30 ، 40 سال در همکاری با ایشان متوجه شدم که علاوه بر نوستالژی خاصش، مدرن بودن را حفظ کرده است.

مهدی هاشمی درباره جنس بازی در نقش آقا یوسف گفت: شخصیت اصلا شخصیت ایستایی نیست. من در همکاری های گذشته با دکتر رفیعی زبان جسم را فرا گرفتم، اما در این نقش زبان شاعرانه جسمم را شناختم و در واقع در درونم پیدایش کردم. گاهی برخی از کارگردان جنبه های مبتذل یک بازیگر را کشف و نمودار می کنند اما رفیعی در این نقش جنبه های عالی هر فرد را برایش بازیافت.

مرتضی متولی گفت: این پروژه پیش از من شروع به کار کرده و نزدیک به یکسال زمان را طی کرده بود اما به هر دلیلی همکاری با آن گروه ادامه پیدا نکرد و رفیعی به من پیشنهاد داد که در سمت تهیه کننده با گروه همراه شوم. این پیشنهاد برایم وسوسه انگیز بود. افراد زیادی گفتند که رفیعی وسواس بیش از حد دارد و کار کردن با وی مشکل است اما من پذیرفتم و به چشم خودم دیدم که هیچ کدام از این حرف ها صحت نداشت.

ستاره اسکندری در این نشست گفت: گرچه نقش من خیلی کوتاه و مختصر بود اما به قول دکتر رفیعی من نقش تمام خانوم کلباسی های دنیا را بازی کردم و اصلا فکر نمی کنم که حضورم کوتاه بوده است، زیرا به اندازه کافی در این پروژه چیز یاد گرفتم. دکتر رفیعی نگاه شاعرانه به زندگی را به من آموختند.

شاهرخ فروتنیان کاراکترش را دو منظوره دانست و گفت: این فرد در قصه دو کارکرد دارد ، یکی ماجرای خود و زندگی شخصی اش است و دیگری نقش مکملی که برای آقا یوسف دارد و نوید بخش اتفاقات زندگی اوست.

لیلا بلوکات نیز همکاری خود با این فیلم را افتخاری دانست و گفت: خاطره و تجربه این فیلم آن قدر بزرگ بود که هیج زمان نمی توانم فراموشش کنم.

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

پیشنهاد کتاب

تاریخ گرافیک در ایران