اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

اعلام نامزدهای جایزه‌ی ترنر ۲۰۱۶

نامزدهای جایزه ترنر 2016

 

جایزهٔ ترنر (به انگلیسی: Turner Prize) که به نام نقاش بریتانیایی ویلیام ترنر نام‌گذاری شده‌است، جایزه‌ای است که سالانه به یکی از هنرمندان تجسمی زیر ۵۰ سالِ بریتانیا اهدا می‌شود. اهدای این جایزه توسط نگارخانهٔ تیت در تیت بریتانیا صورت می‌گیرد. جایزهٔ ترنر از زمان پیدایشش در سال ۱۹۸۴ به معروف‌ترین جایزه هنری بریتانیا و یکی از مهم‌ترین جوایز هنری اروپا تبدیل شده‌است. اگرچه آثاری که به نمایش درمی‌آیند از رشته‌های مختلف هنری می‌باشند، و جایزه ترنر به نقاشان نیز اهدا شده‌است، اما در درجهٔ اول این جایزه به هنر مفهومی اختصاص پیدا کرده‌است.

 

بخش تجسمی آکادمی هنر- با نگاهی به لیست نامزدهای نهایی جایزه‌ی ترنر امسال می‌توان نتیجه گرفت که امسال سال مجسمه‌سازهاست. البته مجسمه سازی نه به معنای میکل‌آنژی و هنری موری آن. بلکه آثار پیچیده و چندلایه‌ای که شیوه‌ی مشاهده‌ی ما از جهان اطراف را به بازی می‌گیرد. پس از سال‌ها سلطه‌ی هنر مفهومی، ساوند آرت، آرکایو آرت و فیلم آرت بر جایزه‌ی ترنر کمرنگ شده است و بالاخره آثار برگزیده امسال فیزیکی هستند و فرم، فضا، رنگ، مواد و متریال دستکاری شده از دغدغه‌های اساسی سازنده‌های آنها می‌باشد.

 

در سالهای اخیر به نظر می‌رسد، جایزه ترنر با نامزد کردن آثاری چون کوسه‌ی دو نیم شده‌ی هرست (۱۹۹۵) و چراغ هایی که خاموش و روشن می‌شوند(۲۰۰۱) اثر مارتین کرید، توانایی شوکه کردن خود را از دست داده است. اما حالا این آثار به تاریخ پیوستند. سال گذشته در کمال ناباوری جایزه‌ی ترنر به گروهی از معماران جوان انگلیسی  به نام Assemble اهدا شد که به بازسازی محله‌های متروک می‌پرداختند. اما نامزدهای ترنر امسال، به خاطر خلق تصاویر خارج از عرف یا به دلیل به چالش کشیدن مرزهای هنر ما را غافلگیر نمی‌کنند؛ بلکه عنصر غافلگیری در بازگشت به هنرهای پایه(مجسمه‌سازی)می‌باشد.

 

در هر صورت نامزدهای اصلی امسال جایزه‌ی ترنر طبق اعلام مسئولین برگزاری آن بدین شرح است: مایکل دین، آنتیا همیلتون، هلن مارتن، جوزفین پراید که به ترتیب همگی مجسمه‌ساز هستند.

در سال‌های اخیر به نظر می‌رسد، جایزه ترنر با نامزد کردن آثاری چون کوسه‌ی دو نیم شده‌ی هرست (۱۹۹۵) و چراغ هایی که خاموش و روشن می‌شوند(۲۰۰۱) اثر مارتین کرید، توانایی شوکه کردن خود را از دست داده است. اما حالا این آثار به تاریخ پیوستند. سال گذشته در کمال ناباوری جایزه‌ی ترنر به گروهی از معماران جوان انگلیسی  به نام Assemble اهدا شد که به بازسازی محله‌های متروک می‌پرداختند. اما نامزدهای ترنر امسال، به خاطر خلق تصاویر خارج از عرف یا به دلیل به چالش کشیدن مرزهای هنر ما را غافلگیر نمی‌کنند؛ بلکه عنصر غافلگیری در بازگشت به هنرهای پایه(مجسمه‌سازی)می‌باشد.

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما