اختصاصی

  • پلنگ طلایی لوکارنو ۲۰۲۲ به فیلمی از برزیل رسید

    جشنواره فیلم لوکارنو ۲۰۲۲ با اهدای جایزه به برندگان این دوره به کار خود خاتمه داد. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر به نقل از ورایتی، «قانون ۳۴» از برزیل به عنوان برنده پلنگ طلایی لوکارنو ۲۰۲۲ انتخاب شد. جولیا مورات فیلمساز برزیلی با فیلم «قانون ۳۴» درباره دنیای سیاه یک دانشجوی زن حقوق و فریب قربانیان اجتماعی در مرکز س...

گزارش نشست مرگ کسب و کار من استبه گزارش آکادمی هنر جلسه نقد و بررسی فیلم «مرگ کسب و کار من است» با حضور  علی­اکبر ثقفی (تهیه کننده)، جواد طوسی (منتقد)، امیر آقایی (بازیگر)، کامران تفتی(بازیگر)، پژمان بازغی(بازیگر) و مستانه مهاجر (تدوینگر) در سالن نشست­های برج میلاد برگزار شد.

 

نشست مرگ کسب و کار من است 

   

در ابتدای این نشست علی­اکبر ثقفی درباره چگونگی ساخت این فیلم گفت: امیر از کودکی با سینما آشنا بود. از شش ماهگی مقابل مقابل دوربین رفت، در 10 سالگی فیلم «یحیی» را بازی کرد، طی این سال­ها به نوعی یک فیلمساز تجربی بود و در نهایت به فکر ساختن فیلم «مرگ کسب و کار من است» افتاد که فیلمنامه­ای از خود او است و من یقین داشتم که این بار را به سلامت به مقصد می­رساند.

 

وی در ادامه افزود: در کل برای این فیلم 50 جلسه فیلمبرداری داشتیم  و در یک زمان 4 ماهه و با حدود 2 ماه پیش­تولید این فیلم ساخته شد. لوکیشن در منطقه مازندران  و یک منطقه کوهستانی یخی بود که هر روز 110 کیلومتر برای رفتن به لوکیشن وقت صرف می­شد. در کل می­توانم بگویم این فیلم در شرایط بسیار سختی به لحاظ مسائل جوی ساخته شد.

در ادامه این نشست «پژمان بازغی» درباره نقش خود در فیلم «مرگ کسب و کار من است» گفت: در طول 2 ماه پیش تولید این فیلم  بیشتر وقتم را صرف مطالعه فیلمنامه و آشنایی با شرایط فیلمبرداری کردم و می­دانستم که شرایط سختی بر این فیلم حاکم است.

بازغی در ادامه افزود: ایمان داشتم که «امیر ثقفی» به کارش مسلط است و از طرفی، برای من نکته قابل توجه این نقش، این بود که کمترین دیالوگ را دارد و با بازی در آن، می­توانم بازی در سکوت را تجربه کنم.

«مستانه مهاجر» در ادامه این نشست درباره تدوین این فیلم گفت: خوشحالم که در این فیلم به عنوان تدوینگر حضور داشتم  و به نظر من امیر ثقفی به دلیل تفکر و نوع جهان بینی خاصی که دارد، آدم خارق­العاده­ای است و بعد از خواندن فیلمنامه، مصمم شدم که در این کار حضور داشته باشم.

«امیر آقایی» بازیگر نقش دوم فیلم «مرگ کسب و کار من است» نیز با اشاره به عنوان فیلم گفت: عنوان فیلم وام گرفته از یک متن ادبی است و این موضوع برای من که با ادبیات بسیار عجین هستم، اتفاق خوبی بود.

وی گفت: این فیلم، تلخ است چرا که دغدغه روزمره آدم­ها را به تصویر می­کشد.

«کامران تفتی» بازیگر دیگر این فیلم نیز در ادامه این نشست  درباره نحوه همکاری با «امیر ثقفی» گفت: احساس می­کنم که سازنده این فیلم به­شدت دچار واقعه سواد و اندیشه سینما است. من با عشق این فیلم را کار کردم  و بازیگران و عوامل این فیلم پازل قدرتمندی را به وجود آوردند. این فیلم به­شدت نیاز سینمای ما است و این جنس روایت بسیار نایاب است.

این فیلم دومین فیلم اکران شده در اولین روز برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر در مرکز همایش­های برج میلاد بود. برای اولین فیلم این روز (باد و مه) نشست خبری برگزار نشد.

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

پیشنهاد کتاب

تاریخ گرافیک در ایران